Jakou měnu do Bulharska? Kolik peněz s sebou?

Chystáte se na dovolenou do Bulharska a nevíte, jakou měnu do Bulharska? Bulharsko je sice členem Evropské Unie (EU), ale podobně jako Česká republika, nemá jako oficiální měnu Euro. V Bulharsku je platidlo používá leva (BGN), drobné mince se nazývají stotinky. Jedna leva = 100 stotinek. V Česká republice se prakticky nedá sehnat bulharská leva, neboť je tato měna značně neatraktivní. Jedna leva má kurz přibližně 14 Kč.

Bulharsko je levné
Ceny v Bulharsku se příliš neliší od ČR. Některé potraviny jsou zde dokonce levnější, jiné o něco dražší. Chléb se zde dá koupit za necelou levu. Lévná je uzenina, máslo, jogurty, těstoviny… 0,5 leva zde stojí kopeček dobré zmrzliny nebo pivo.

Kde si vyměnit leva?
V ČR nelze levu nikde směnit. Doporučujeme raději vzít s sebou Eura, která v Bulharsku směníte v každé bance nebo směnárně za leva. Je to nejjednodušší a nejvýhodnější řešení. Směnárny najdete téměř všude – v hlavních turistických centrech snadno, například ve Zlatých Píscích, na Slunečním Pobřeží, v Burgasu. Rozdíly v kurzech mohou výt značné, proto si vždy zjistěte, kde je nejvýhodnější směnný kurz. Nejlépe vám poradí hotelový delegát.

Nenaleťte pouličním obchodníkům
Velký pozor si dejte na pouliční obchodníky, kteří vám budou nabízet výměnu peněz za „výhodný kurs“. Tito obchodníci si často naúčtují vyšší poplatek, než v bance a někteří dokonce vymění turistům falešné bankovky. Spoléhejte pouze na banku nebo směnárnu!

Kolik peněz s sebou do Bulharska?
Hodně záleží na tom, zda máte plnou penzi nebo třeba jen snídani. Obecně lze říci, že 150 Euro na osobu na týden by mělo bohatě stačit. Pro jistotu si s sebou vezměte mezinárodní platební kartu.

Vyplatí se vědět
– Zvláštností v Bulharsku je, že bulharské „ano“ naznačíte kroucením hlavy (jako naše „ne“) a bulharské „ne“ naznačíte přikývnutím.
– Jízdní řády autobusů nejsou až tak 100% platné a až tak se nedodržují.
– Ve vnitrozemí není velkou zvláštností zažít WC na jiný způsob než bývá v rezortu, v kterém bydlíte, tzv. způsob tureckých WC.